Ordinační doba: Po-Pá 7.00 - 20.00

Nad Mlýnem 4, 466 01 Jablonec nad Nisou

Terapie parodontitidy (parodontózy)

  • Úvod
Parodontóza

Parodontitida

Parodontitida je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu. Vzniká jako následek neléčeného dlouhodobého zánětu dásní.


Příznaky parodontitidy: krvácení dásní – často první příznak počínající parodontitidy, úbytek kosti kolem zubů, tvorba parodontálních chobotů, viklavost a putování zubů, bolesti zubů při skusu.


Pro terapii parodontitidy je nezbytná aktivní spolupráce pacienta při dodržování dokonalé ústní hygieny, spolupráce s dentální hygienistkou a pravidelné odstraňování zubního kamene i z oblasti parodontálních chobotů (zubní kámen ukrytý pod dásní). Jen tak můžeme onemocnění zastavit a zuby v dutině ústní dlouhodobě zachovat.

Postup léčby parodontitidy

Úvodní návštěva DH

Individuální motivace pacientů a nácvik čištění. Základní očištění pevných nánosů.

Kontrola

Kontrola osvojení hygienických postupů

Subgingivální ošetření

Očištění pevných nánosů z parodontálních kapes z  hloubky 4 a více

Pravidelné kontroly

Vyšetření a záznam zdravotního stavu. Kontrola hygienických návyků, očištění nově vzniknuvších nánosů

Subgingivální ošetření (SGO)SGO neboli Subgingivální (poddásňové) ošetření je druh zákroku prováděný dentální hygienistkou či zubním lékařem, při kterém jsou depozita a nánosy zubního kamene odstraňovány z hloubky 4 a více milimetrů pod okrajem dásně. Tento druh ošetření je z principu věci více nepříjemný, ale může být v indikovaných případech prováděn v lokální anestezii. Je nutné si uvědomit, že plocha ošetřovaného parodontu/dásní může v některých případech dosahovat i desítek centimetrů čtverečních, proto po tomto zákroku jsou potíže několikanásobně intenzivnější než při běžném kontrolním ošetření u dentální hygienistky. A není vyjímkou, že dochází k celkové reakci těla (zvýšená teplota, zimnice) na množství uvolněných bakterií z očišťovaných partií kořenů zubů. V indikovaných případech je toto ošetření kombinováno s užíváním antibiotik.


Subgingivální ošetření (SGO)

V indikovaných případech: 24h před ošetřením začít užívat předepsané ATB (Duomox a Entizol/ Doxyhexal a Entizol) 3 x denně á 8 hodin  

Antibiotika je nutné bez výjimky dobrat! Poté je nezbytná kontrola na DH na 30 min po 2 měsících po ošetření!


Po ošetření může nastat:

-zimnice, zvýšená tělesná teplota, výsev aftů či oparů (důsledkem stresového zážitku a oslabení organismu)


1 den. po ošetření klidový režim: nedoporučujeme žádný kondiční sport, velkou tělesnou námahu, horkou vanu či saunu


- nevyplachovat, při bolesti 1-3 dny analgetika (ibuprofenum a jiné..), dát si klidně zmrzlinu, lehce zachladit


od 2. dne lze vyplachovat studeným odvarem (šalvěje, heřmánku, řepíku) 2-3x denně či užívat přípravky s obsahem CHX 0,12 % a to po dobu maximálně 7 dní


-jíst a pít po ošetření můžete bez omezení


-čistit všemi pomůckami i přes několikadenní bolestivost a nepříjemnosti, protože jedině tak zvítězíte na zánětem parodontu. Léčba je parodontitidy je hlavně ve vašich rukou.


-po několika dnech může nastat zvýšená citlivost krčků na termické podněty (na teplé a studené), která zpravidla postupně odezní. Pokud se tak nestane, informujte hygienistku či lékaře.