Ordinační doba: Po-Pá 7.00 - 20.00

Nad Mlýnem 4, 466 01 Jablonec nad Nisou

Terapie parodontitidy (parodontózy)

  • Úvod
Parodontóza

Parodontitida

Parodontitida je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubu. Vzniká jako následek neléčeného dlouhodobého zánětu dásní.


Příznaky parodontitidy: krvácení dásní – často první příznak počínající parodontitidy, úbytek kosti kolem zubů, tvorba parodontálních chobotů, viklavost a putování zubů, bolesti zubů při skusu.


Pro terapii parodontitidy je nezbytná aktivní spolupráce pacienta při dodržování dokonalé ústní hygieny, spolupráce s dentální hygienistkou a pravidelné odstraňování zubního kamene i z oblasti parodontálních chobotů (zubní kámen ukrytý pod dásní). Jen tak můžeme onemocnění zastavit a zuby v dutině ústní dlouhodobě zachovat.

Postup léčby parodontitidy

Úvodní návštěva DH

Individuální motivace pacientů a nácvik čištění. Základní očištění pevných nánosů.

Kontrola

Kontrola osvojení hygienických postupů

Subgingivální ošetření

Očištění pevných nánosů z parodontálních kapes z  hloubky 4 a více

Pravidelné kontroly

Vyšetření a záznam zdravotního stavu. Kontrola hygienických návyků, očištění nově vzniknuvších nánosů

Subgingivální ošetření (SGO)



SGO neboli Subgingivální (poddásňové) ošetření je druh zákroku prováděný dentální hygienistkou či zubním lékařem, při kterém jsou depozita a nánosy zubního kamene odstraňovány z hloubky 4 a více milimetrů pod okrajem dásně. Tento druh ošetření je z principu věci více nepříjemný, ale může být v indikovaných případech prováděn v lokální anestezii. Je nutné si uvědomit, že plocha ošetřovaného parodontu/dásní může v některých případech dosahovat i desítek centimetrů čtverečních, proto po tomto zákroku jsou potíže několikanásobně intenzivnější než při běžném kontrolním ošetření u dentální hygienistky. A není vyjímkou, že dochází k celkové reakci těla (zvýšená teplota, zimnice) na množství uvolněných bakterií z očišťovaných partií kořenů zubů. V indikovaných případech je toto ošetření kombinováno s užíváním antibiotik.


Subgingivální ošetření (SGO)

V indikovaných případech: 24h před ošetřením začít užívat předepsané ATB (Duomox a Entizol/ Doxyhexal a Entizol) 3 x denně á 8 hodin  

Antibiotika je nutné bez výjimky dobrat! Poté je nezbytná kontrola na DH na 30 min po 2 měsících po ošetření!


Po ošetření může nastat:

-zimnice, zvýšená tělesná teplota, výsev aftů či oparů (důsledkem stresového zážitku a oslabení organismu)


1 den. po ošetření klidový režim: nedoporučujeme žádný kondiční sport, velkou tělesnou námahu, horkou vanu či saunu


- nevyplachovat, při bolesti 1-3 dny analgetika (ibuprofenum a jiné..), dát si klidně zmrzlinu, lehce zachladit


od 2. dne lze vyplachovat studeným odvarem (šalvěje, heřmánku, řepíku) 2-3x denně či užívat přípravky s obsahem CHX 0,12 % a to po dobu maximálně 7 dní


-jíst a pít po ošetření můžete bez omezení


-čistit všemi pomůckami i přes několikadenní bolestivost a nepříjemnosti, protože jedině tak zvítězíte na zánětem parodontu. Léčba je parodontitidy je hlavně ve vašich rukou.


-po několika dnech může nastat zvýšená citlivost krčků na termické podněty (na teplé a studené), která zpravidla postupně odezní. Pokud se tak nestane, informujte hygienistku či lékaře.